Değerli Öğretim Üyeleri, Araştırmacılar ve Öğrenciler,

İTÜ Fizik Mühendisliği Bölüm Seminerleri, 27 Mart 2024 Çarşamba günü saat 15:30'da İTÜ Fizik Müh. Bölümünden, Bölüm Başkanımız  Prof.Dr.Emre Onur KAYHA’nın “Einstein'ın Ötesinde: Kuantum Yerçekimine Doğru Yolculuk “başlıklı konuşması ile devam edecektir.

Konuşmacımızın tanıtıcı özgeçmişini ve konuşmanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Seminerimize katılımlarınızı bekliyoruz.

Prof.Dr.Emre Onur KAHYA
Emre Onur Kâhya 2000 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında yine Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde yüksek lisans yaptıktan sonra, Florida Üniversitesi’nde kuramsal yüksek enerji fiziği ve kozmoloji alanında 2008 yılında doktorasını tamamladı. 2008 yılında Koç Üniversitesi’nde bir yıl araştırmalarına devam ettikten sonra, 2009 yılından 2012 yılına kadar Max Planck Enstitüsü-Jena’da doktora sonrası çalışmalarını sürdürdü. 2012 yılından itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarına devam eden Emre Onur Kâhya’nın yaptığı akademik çalışmalar, 2015 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne (TÜBA-GEBİP), 2016 yılında TÜBİTAK Teşvik ve 2017 yılında da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mustafa Parlar Vakfı’nın Araştırma Teşvik Ödülü’ne değer görülmüştür. 2021 yılında ise Montreal Institute for Learning Algorithms (MILA) Enstitüsünde yapay zekâ alanında yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. Yapay zekâ, kozmoloji, kuantum gravitasyonu ve karanlık madde konularında akademik çalışmalar yürüten Dr. Kâhya, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürmektedir.

Başlık: Einstein'ın Ötesinde: Kuantum Yerçekimine Doğru Yolculuk

Özet:  Kuantum kütleçekiminin doğuşuyla ilgili ilk fikirler, alternatif yollar, renormalize edilememe problemi ve muhtemel çözüm yollları tartışılacak. Ardından öngörülebilir gelecekte kuantum kütleçekim etkilerinin olası gözlemlerinden de kısaca bahsedilecektir.


Tarih: 27 Mart 2024, Çarşamba
Saat: 15:30
Yer: İTÜ Fizik Müh. Bölümü Toplantı Salonu, L1 Blok Zemin Kat